Laboratoř Zelené Niny

více na webových stránkách www.zelenanina.cz

Program pro děti z mateřských škol, dětských center, lesních školek i základních škol (1.-4. třída)

Zelená Nina přichází spolu se zeleninovými skřítky vyprávět o fascinujícím a barevném království zeleniny.

Děti se díky skřítkovským čepicím vtělí do role ochránců semínek a rostlinek, naučí se rozpoznávat jednotlivé druhy zeleniny, seznámí se i s méně známými plodinami, zjistí proč je pro lidské tělo zelenina prospěšná a hlavně si vytvoří obrázky, které mohou na místě hned sníst.

Průběh workshopu se odvíjí od věku účastníků. Ve školkách trávíme více času tvořením, povídání prokládáme zpíváním zeleninových písniček. Ve školách zase detailněji mluvíme o rozdělení zeleniny, což je látka, která se probírá v prvouce.

Program je rozdělen na dvě části. Teoretickou a tvořivou. V první části se bavíme o tom, jak která zelenina působí v těle, kterému orgánu prospívá, čím je jedinečná, jaké minerály a vitamíny obsahuje, různé zajímavosti z historie. Součástí je i hra, kdy se děti změní v zeleninové skřítky a snaží se správně určit, kam která zelenina patří. Děti se setkají i s méně známými druhy jako je třeba artyčok, kurkuma, okra, hadí kořen, zeleninový banán, mořská zelenina…  

V druhé části vykrajujeme z plátků zeleniny obrázky a mandaly, vystřihujeme z mořských řas, na spiralizéru vytváříme okurkové nebo mrkvové špagety, barvíme přírodní šťávou z řepy, červeného zelí, kurkumy a vše s radostí konzumujeme. Pro školáky je připravený zeleninový pracovní list, pro menší děti zeleninové omalovánky.

Děti po absolvování kurzu získají k zelenině vřelejší vztah, některé jsou překvapené jak zelenina, která se stane obrázkem, je mnohem zábavnější a chutnější. 

Délka workshopu 60-120 minut, ideální věk účastníků je 4-10 let, skupina nejlépe do 25 dětí.

Kontakt – marta@rawberry.cz

web – www.zelenanina.cz

Putování Zelené Niny po různých školkách a školách – fotogalerie