Laboratoř Zelené Niny

Program pro děti z mateřských škol, dětských center, lesních školek i základních škol (1.-4. třída)

Zelená Nina přichází z Království zeleniny, aby dětem přiblížila fascinující a barevný svět. S pomocí skřítkovských zeleninových čepic se děti naučí rozeznávat jednotlivé druhy zeleniny, dozví se proč je dobré zeleninu jíst, něco z historie …

Průběh workshopu se odvíjí od věku účastníků. Ve školkách trávíme více času tvořením, povídání prokládáme zpíváním zeleninových písniček. Ve školách zase detailněji mluvíme o rozdělení zeleniny, což je látka, která se probírá v prvouce.

Program je rozdělen na dvě části. Teoretickou a tvořivou. V první části se bavíme o tom, jak která zelenina působí v těle, kterému orgánu prospívá, čím je jedinečná, jaké minerály a vitamíny obsahuje, různé zajímavosti z historie. Součástí je i hra, kdy se děti změní v zeleninové skřítky a snaží se správně určit, kam která zelenina patří. Děti se setkají i s méně známými druhy jako je třeba artyčok, kurkuma, okra, hadí kořen, zeleninový banán, mořská zelenina…  

V druhé části vykrajujeme z plátků zeleniny obrázky a mandaly, vystřihujeme z mořských řas, na spiralizéru vytváříme okurkové nebo mrkvové špagety, barvíme přírodní šťávou z řepy, červeného zelí, kurkumy a vše s radostí konzumujeme. Pro školáky je připravený zeleninový pracovní list, pro menší děti zeleninové omalovánky.

Mám zkušenost, že děti po absolvování kurzu získají k zelenině vřelejší vztah, některé jsou překvapené jak zelenina, která se stane obrázkem, je mnohem zábavnější a chutnější. 

Délka workshopu 60-90 minut, ideální věk účastníků je 4-10 let, počet dětí ve skupině nejlépe do 25, cena 2 200,- včetně materiálu. Pro velmi malou skupinu dětí je možné domluvit individuální cenu.

Kontakt – marta@rawberry.cz

Putování Zelené Niny po různých školkách a školách – fotogalerie